Darmowa dostawa od 299 zł na terenie Polski 🎨 Zamów już dziś! 📦
3 lipca 2024

Organizery na biżuterię z gipsu polimerowego od A do Z

Organizery na biżuterię z gipsu polimerowego od A do Z

Kolczyki, pierścionki, zawieszki i bransoletki – każda kobieta, która lubi nosić biżuterię dobrze wie, jak ważne jest odpowiednie jej przechowywanie. Pozwala ono nie tylko chronić ulubione błyskotki przed oddziaływaniem promieni UV i przed kurzem, ale także przed splątywaniem się i co najważniejsze – przed gubieniem. Dlatego dzisiaj przedstawimy Wam pomysł na organizery na biżuterię z gipsu polimerowego.

Tacka na biżuterię z gipsu polimerowego

Zacznijmy od zdecydowanie łatwiejszego zadania – wykonania tacki na biżuterię z gipsu polimerowego. Taka podstawka przyda się na pierścionki, obrączkę czy kolczyki, które nosimy codziennie lub bardzo często i chcemy je tylko odłożyć, gdy idziemy się kąpać lub kładziemy się spać. Do przygotowania takiej tacki na biżuterię możemy wykorzystać gips polimerowy HandiCast (65MPa), jak i inne rodzaje mieszanek. Jeśli zależy nam na ciekawym wzorze, możemy wykonać tackę na biżuterię w stylu lastryko – wówczas sięgnijmy po gips polimerowy SnowCast, z którego przygotujemy kolorowe drobinki.

Wystarczy, że wymieszamy gips z odpowiednią ilością wody (do obliczenia proporcji użyj kalkulatora gipsów) i barwnika. Jeśli zależy Ci na kilkukolorowym lastryko, każdy kolor wykonaj oddzielnie. Uzyskaną mieszankę wystarczy wylać na płaską powierzchnię (np. niepotrzebną już plastikową pokrywkę od większego pojemnika), odczekać aż gips zastygnie, a następnie rozdrobnić go na odpowiedniej wielkości kawałki.

Wykonując tackę z gipsu polimerowego na biżuterię, możemy również użyć innych ozdób – zebranych na plaży muszelek, ziarenek kawy i innych drobnych elementów. Pamiętać trzeba, że do gotowej mieszanki gipsu dodajemy suche elementy.

A jak zrobić tackę na biżuterię z gipsu polimerowego? Potrzebować będziemy oczywiście formy silikonowej do gipsu polimerowego, odpowiedniej ilości gipsu, wody i barwnika, jeśli chcemy go użyć. Mieszając gips z wodą, pamiętaj, by zawsze dodawać gips do wody, a całość dokładnie mieszać. Najlepiej w tym celu użyć mieszadła do gipsu polimerowego nakładanego na wiertarkę lub wkrętarkę – dzięki temu zmniejszymy ryzyko powstawania nieestetycznych pęcherzyków powietrza. Gips HandiCast wiąże się od 40 do 90 minut – po tym czasie wyjmujemy tackę z formy silikonowej i zostawiamy do utwardzenia na 3 doby. Po 72 godzinach wytrzymałość gipsu na ściskanie osiąga około 65 MPa, co pozwala na dalsze swobodne ozdabianie i bezpieczne użytkowanie przedmiotu.

Tak przygotowaną tackę możemy pomalować (jeśli wcześniej zrezygnowaliśmy z użycia barwnika), a także zaimpregnować. Tacka z gipsu polimerowego na biżuterię jest gotowa do użycia.

Pudełko z gipsu polimerowego na biżuterię

Biżuterię, którą nosimy rzadziej, należy chować do zamkniętego pojemnika, które nie przepuszcza promieni UV – to od nich srebro czernieje. Możemy trzymać ją w oryginalnych pudełeczkach, ale dla utrzymania porządku warto mieć jedno większe, w którym schowamy wszystkie świecidełka. Taka organizacja przestrzeni ułatwia i szukanie kolczyków, które chcemy w pośpiechu założyć, i sprzątanie. Pudełko na biżuterię możemy oczywiście wykonać z gipsu polimerowego.

Jak zawsze potrzebować będziemy formy do odlewu. Jeśli wystarczy nam pudełko na biżuterię bez przegródek (np. do przechowywania biżuterii w oryginalnych pudełeczkach), wystarczy odpowiedniej wielkości forma z przykrywką. Możemy wykonać sześcienne pudełko, pudełko w kształcie słoika czy kubka. Kształt takiego pojemnika z gipsu polimerowego na biżuterię może być oczywiście dowolny. Zadanie się komplikuje, gdy zależy nam na organizerze na biżuterię z przegródkami – możemy poszukać odpowiadającej nam formy lub wykonać ją wcześniej samodzielnie.

Mając nową formę, z której wcześniej nie korzystaliśmy, zawsze musimy obliczyć ilość potrzebnego gipsu, wody i barwników, jeśli zdecydujemy się ich dodać do masy. Masę przygotowujemy dokładnie tak samo, jak w przypadku tacki – również i w przypadku pudełka z gipsu polimerowego możemy wykorzystać elementy ozdobne w postaci ziarenek kawy czy lastryko. Oczywiście główny element oraz nakrywkę wykonujemy osobno – możemy je odlewać jeden po drugim, by schły i gotowe do użycia były w podobnym czasie.

Duży wybór pigmentów do gipsu polimerowego, a także możliwość zdobienia organizerów na biżuterię innymi dodatkami dekoracyjnymi pozwala stworzyć przedmiot użytkowy, który doskonale wpisze się w aranżację domu, dzięki czemu będzie oryginalnym elementem dekoracyjnym.

Zapraszamy do śledzenia naszego bloga, na którym znajdziesz więcej inspiracji na dekoracje i przedmioty użytkowe z polimerowego gipsu – najwyższej jakości gips i barwniki zakupisz w naszym sklepie online.

Fot. Shutterstock.

Autor: Ecupstone
Kopiuj link
Link artykułu został skopiowany.
Otrzymuj cotygodniowe porady, nowości i promocje!

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Newsletter