Darmowa dostawa od 299 zł na terenie Polski 🎨 Zamów już dziś! 📦
26 września 2024

Jak zrobić kominek zapachowy DIY?

Jesień to czas, kiedy chętnie sięgamy po świece, również te zapachowe. Ciekawą alternatywą są kominki, w których tea light podgrzewa wosk zapachowy – takie kominki zapachowe są również dekoracją, która zdobi nasze salony czy sypialnie. Oferta na rynku gotowych kominków jest ogromna, jednak my zachęcamy oczywiście do samodzielnego wykonania kominku zapachowego. Jak zrobić kominek zapachowy DIY? Z czego można go wykonać i jak przygotować kominek zapachowy z gipsu polimerowego?

Kominek zapachowy DIY – z czego go wykonać?

Przygotowując kominek zapachowy DIY, należy pamiętać, że jego elementy będą poddawane wysokim temperaturom. Ponadto kominek musi być wykonany z niepalnych elementów. W tej roli doskonale sprawdzi się puszka po pomidorach czy krojonym ananasie w syropie. Wystarczy wyciąć szkielet oraz gwoździem lub wkrętami wyciąć odpowiednią ilość otworów, a następnie puszkę ozdobić, np. metodą decopuage – w takim przypadku konieczne jest zastosowanie odpowiednich odległości ścianek, by były oddalone od podgrzewacza.

Kominek zapachowy można wykonać również z drewnianej podstawki z drucianym wieszakiem, na którym zawiesimy filiżankę na wosk. W filiżance należy wywiercić dwa otwory na element, na którym ją zawiesimy – ozdobny łańcuszek będzie tutaj idealny. Drewnianą podstawkę warto zaimpregnować ognioodpornym impregnatem do drewna. Aby całość była spójna, najlepszym spodkiem na tea light będzie ten od filiżanki.

Innym pomysłem na wykonanie zapachowego kominka DIY jest użycie w tym celu słoiczka i pomalowanie go na wybrane kolory – dzięki temu tea light podgrzewający wosk będzie dawał kolorowe światło. Wówczas wosk musimy umieścić na podstawce w pewnej odległości od słoiczka, aby świeczce nie odciąć dostępu tlenu. Taki stojak na wosk możemy ponownie wykonać z drewnianej podstawy (na której postawimy słoik) z ramieniem z drutu. Na nim możemy zawiesić filiżankę do espresso (po wywierceniu w niej dziurek) lub małą puszkę ozdobną – taką, w której czasami kupujemy małe porcje sypanej herbaty lub kosmetyki. Oczywiście wszystko powinniśmy zgrać ze sobą kolorystycznie lub pomalować i odpowiednio zabezpieczyć. Doskonale w tej roli sprawdzi się również kubek w kształcie małego kociołka – można takie zakupić w Internecie lub w sklepach z wyposażeniem i dekoracjami wnętrz, szczególnie w okresie przed Halloween.

My oczywiście zachęcamy do wykonania kominka zapachowego z gipsu polimerowego – ognioodporny gips polimerowy A-STONE sprawdzi się w tym celu perfekcyjnie. Jak zrobić kominek zapachowy z gipsu polimerowego?

Kominek zapachowy z gipsu polimerowego w kilku prostych krokach

Pierwszym i tak naprawdę być może największym wyzwaniem będzie przygotowanie formy do odlewu – tutaj dowiesz się, jak zrobić formę silikonową do odlewu, by móc wykonać oryginalny, niepowtarzalny kominek zapachowy z gipsu polimerowego.

Gdy już będziemy dysponować formą, odpowiednim gipsem i barwnikami, jeśli chcemy takich użyć, użyjemy kalkulatora do gipsu, by wyliczyć potrzebne do odlewu ilości gipsu, wody oraz barwników. Jeśli chcemy dodatkowo ozdobić kominek innymi ozdobnymi elementami, wyłóżmy nimi formę przed nalaniem do niej masy odlewniczej. Może to być kawa, drobne koraliki, konfetti i inne drobinki – ważne, by były suche. Przygotowując masę, pamiętajmy, by gips dodawać do wody, a nigdy w odwrotnej kolejności. Mieszając składniki masy, starajmy się nie dopuszczać do jej napowietrzenia – pęcherzyki powietrza popsują cały efekt i mogą sprawić, że kominek z gipsu polimerowego nie będzie tak trwały. Chcąc użyć pigmentów do gipsu polimerowego, najpierw mieszamy je z żywicą, czyli płynnym komponentem gipsu A-STONE, a następnie do całości dodajemy proszku. Robimy to powoli, całość dokładnie mieszając.

Po zalaniu formy gipsem, odczekujemy co najmniej 90 minut, zanim wyjmiemy odlew z formy. Jeśli nasz kominek będzie miał drobne elementy ażurowe, warto odczekać dłużej. Odlew odstawiamy do całkowitego utwardzenia na dobę – po tym czasie możemy go zaimpregnować, polakierować lub pomalować.

Własnoręcznie zrobiony kominek zapachowy to gotowy przepis na wyjątkowy prezent lub dekorację do naszego domu. Cieszyć nas będzie nie tylko sam efekt, ale również proces twórczy. Jeśli jesteś ciekawy innych pomysłów i inspiracji na dekoracje i przedmioty użytkowe z gipsu polimerowego, koniecznie przeczytaj pozostałe artykuły na naszym blogu. Serdecznie zapraszamy do sklepu online po najwyższej jakości gipsy polimerowe i inne produkty do gipsowych odlewów.

Autor: Ecupstone
Kopiuj link
Link artykułu został skopiowany.
Otrzymuj cotygodniowe porady, nowości i promocje!

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Newsletter