Jak zrobić formę silikonową do odlewów samemu w domu? 0
Jak zrobić formę silikonową do odlewów samemu w domu?

Wybór form silikonowych na rynku jest duży, a część kształtów dostępnych jest również w naszym sklepie. Jednak jak poradzić sobie z projektem, który zakłada wykonanie nietypowego odlewu? Gdy chcemy zrobić dekorację do domu czy ogrodu w kształcie, którego osiągnięcie nie pozwoli nam żadna dostępna gotowa forma w sklepie? Możemy oczywiście taką formę wykonać samodzielnie w domu.

Czego będziemy potrzebować do wykonania formy silikonowej DIY?

Do wykonania form silikonowych DIY będziemy potrzebować oczywiście silikonu. W naszym sklepie dostępne są dwa rodzaje silikonów formierskich – dwuskładnikowy silikon formierski ADE-10 oraz dwuskładnikowy silikon formierski ADE-31. Główna różnica między nimi polega na twardości, co odzwierciedlają liczby w nazwach – ADE-10 ma twardość shore 10, a ADE-31 twardość shore 31. Różnią się także czasem rozformowania (24 godziny dla ADE-10 i 2 godziny dla ADE-31), wytrzymałością na rozdzieranie (odpowiednio 4,1 MPa i 4,6 MPa) oraz lepkością mieszaniny (2600 mPa.s dla ADE-10 i 2800 mPa.s dla ADE-31). Oba silikony są bardzo płynne.

Alternatywą dla specjalistycznych silikonów formierskich jest silikon dostępny w sklepie budowlanym, który łączy się ze skrobią ziemniaczaną w proporcji 1:1,5 (jedna miarka silikonu i półtorej miarki masy ziemniaczanej). Tak powstała masa jest gęsta i plastyczna, może więc posłużyć do ręcznego lepienia kształtu silikonowej formy, czego nie da się uzyskać w przypadku lejnego silikonu formierskiego. Jednak tak uzyskane formy DIY będą charakteryzowały się o wiele gorszymi parametrami – będą przede wszystkim mniej wytrzymałe.

Oprócz głównego produktu, jakim jest silikon, potrzebować będziemy również wzornika – słoika, wazonu, szkatułki lub innego przedmiotu, którego kształt chcemy uzyskać w przypadku formy, a następnie odlewu. Jeśli zależy nam na wykonaniu foremki silikonowej do tekstury, będziemy potrzebować również odpowiedni wzornik – np. kawałek koronkowej tkaniny, za pomocą której odciśniemy koronkowy wzór.

Przydatna będzie również folia malarska lub podkładka, na której będziemy mogli swobodnie pracować, nie martwiąc się o zachlapanie biurka czy stołu. Potrzebny będzie także dodatkowy pojemnik, do którego włożymy wzornik – wybierzmy coś, co nie jest nam już potrzebne lub będzie wykorzystywane wyłącznie do wykonywania innych form silikonowych DIY. Warto mieć również pod ręką nóż do tapet.

Forma silikonowa DIY krok po kroku

Aby wykonać formę silikonową DIY, przygotujmy masę – mieszając dwa składniki formierskiego silikonu lub silikon ze skrobią ziemniaczaną. Po uzyskaniu jednolitej masy, przygotujmy wzornik – włóżmy go do większego pojemnika tak, by móc wylać wokół wzornika silikon. Chcąc wykonać formę słoika, wkładamy go do większego (np. plastikowego) pojemnika i silikonem wypełniamy przestrzeń pomiędzy pojemnikiem a słojem. Całość zostawiamy na 2 godziny w przypadku silikonu ADE-31 lub na 24 godziny w przypadku silikonu ADE-10 lub silikonu zmieszanego ze skrobią.

Po odczekaniu określonego czasu przystępujemy do wyjmowania formy z opakowania, w jakim była wylewana oraz wzornika z formy silikonowej. W tym celu być może będziemy musieli zrobić delikatne nacięcia nożem do tapet – róbmy to w miejscu, w którym będziemy wypełniać formę gipsem polimerowym, a najlepiej postarajmy się wydostać wzornik bez nacinania silikonu.

Samodzielne wykonanie formy silikonowej pozwala nam wykonać odlew, na jakim nam zależy. Dzięki temu możemy wzbogacać naszą pracownię o kolejne ciekawe projekty lub po prostu rozwijać naszą twórczość DIY. Ponadto formy te możemy wykorzystać do odlewów nie tylko z gipsu, ale i z różnego rodzaju żywicy czy wosku. Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu z najwyższej jakości gipsami polimerowymi.

 

Fot. Shutterstock.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl