Promocje
Wazon „Bottle”
Wazon „Bottle”

190,00 zł

Cena regularna: 240,00 zł

szt.
Jak zrobić mydelniczkę z gipsu polimerowego w stylu lastryko? 0
Jak zrobić mydelniczkę z gipsu polimerowego w stylu lastryko?

W naszego gipsu polimerowego można wykonać wiele różnych odlewów. Dzisiaj przychodzimy do Was z inspiracją na mydelniczkę z gipsu polimerowego w stylu lastryko. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego rodzaju gipsu, techniki oraz zabezpieczenia gotowego odlewu, taka mydelniczka będzie nie tylko piękną ozdobą w łazience, ale i użytkowym przedmiotem. Z powodzeniem będziemy mogli na co dzień korzystać z takiej mydelniczki lub podarować ją w prezencie. A jak zrobić mydelniczkę z gipsu polimerowego w stylu lastryko? Zobaczcie, jak to łatwe.

Jak przygotować się do wykonania zdobienia w stylu lastryko?

W pierwszej kolejności musimy przygotować ozdobne drobinki, które są kluczowym elementem w technice zdobienia w stylu lastryko. Do tego celu wykorzystujemy jednokomponentowy gips polimerowy SnowCast (Lastryko) oraz wodę. Potrzebna będzie nam waga, pojemniki na masę (tyle, ile kolorów chcemy uzyskać), mieszadła (np. plastikowa szpatułka), rękawiczki i miejsce robocze, zabezpieczone kartonem lub folią malarską (na wypadek pobrudzenia).

O tym, jak obliczyć potrzebną do odlewu ilość gipsu polimerowego, pisaliśmy bardziej szczegółowo – przypomnimy tylko, że po wytarowaniu wagi, napełniamy formę wodą, której waga będzie wskaźnikiem potrzebnym do obliczenia z wykorzystaniem kalkulatora. W przypadku proszku do wyrobów w stylu lastryko, przyjmujemy proporcje 100:22 – 100 gram proszku i 22 gramy wody, dzięki czemu uzyskujemy idealną konsystencję śmietany, która pozwoli idealnie wypełnić formę, jednocześnie niepotrzebnie nie wydłużając czasu schnięcia odlewu. Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora – uzyskacie dzięki niemu gotowe proporcje dla danej formy.

Gdy przygotowujemy zdobienia do techniki lastryko, przygotowaną masę wylewać będziemy do płaskiej formy lub po prostu na przygotowaną uprzednio folię. W tym przypadku najważniejsze są proporcje – ilość przygotowanej masy odlewniczej nie odgrywa tak ważnej roli i przygotowując mydelniczkę z gipsu polimerowego w stylu lastryko lub inny przedmiot pierwszy raz dopiero będziemy uczyć się, ile na jeden taki przedmiot zużyjemy ozdobnych drobinek.

Jak wykonać ozdobne drobinki do odlewu mydelniczki w stylu lastryko?

Uzbrojeni w wagę, pojemniki i inne akcesoria, przystępujemy do wykonania ozdobnych drobinek do odlewu mydelniczki w stylu lastryko. Na wadze tarujemy pojemnik, dolewamy wskazana w kalkulatorze ilość wody, a następnie dosypujemy do niej wskazaną ilość gipsu – zawsze postępujemy właśnie w tej kolejności, dodając gips do wody. Mieszamy szpatułką, starając się nie napowietrzać masy. Jeśli mamy odpowiednio mieszadło, warto go użyć. Po zmieszaniu proszku z wodą i uzyskaniu jednolitej masy, opukujemy pojemnik po bokach, dzięki czemu pozbywamy się pęcherzyków powietrza z masy odlewniczej (przeczytaj: Jak uniknąć nieestetycznych dziurek w odlewach gipsowych?). Przy okazji ciekawostka: technika opukiwania dobrze sprawdza się, gdy wstrząśniemy puszkę lub butelkę z napojem gazowanym – warto opukać butelkę lub puszkę, by zmniejszyć ryzyko wylania się napoju po jego otwarciu.

Do tak przygotowanej masy dolewamy wybrany pigment – barwniki do gipsu SnowCast dodajemy w proporcjach 0,1 – 2%, najlepiej w proporcji 0,5% masy gipsu. Najlepiej dodawać pigment po jednej kropli, dokładnie i powoli (aby nie napowietrzyć masy) mieszając i powtarzać czynność do uzyskania oczekiwanej intensywności koloru. Tak przygotowaną kolorową masę wylewamy jak najcieńszą warstwą i czekamy do wyschnięcia. Gdy odlany „płat” gipsu wyschnie, kruszymy go na drobne kawałki. Również wielkość ozdobnych kawałków dostosowujemy do oczekiwań względem ostatecznego efektu. W przypadku, gdy chcemy wykonać kilkukolorową mydelniczkę z gipsu polimerowego metodą lastryko, ozdobne fragmenty w różnych kolorach wykonujemy osobno.

Mydelniczka z gipsu polimerowego w stylu lastryko krok po kroku

Gdy mamy już przygotowane drobne ozdobne elementy, możemy przystąpić do głównej części zadania. Podobnie przy użyciu wagi, pojemnika i szpatułki, przygotowujemy masę odlewniczą. Dosypując proszek do wody, dokładnie go mieszając, uzyskujemy masę, do której następnie dodajemy przygotowane wcześniej kolorowe kawałki gipsu, ponownie mieszając całość, by drobinki równomiernie rozeszły się po całej objętości masy. Możemy również, przed dodaniem pokruszonych kolorowych drobinek gipsowych, zabarwić masę, która będzie stanowiła bazę naszego odlewu. Następnie masę powoli i starannie przelewamy do foremek. Po 40 minutach gips odpowiednio się utwardzi – należy wówczas wyjąć odlew z formy i odstawić na dobę. W tym czasie całość „dojdzie do siebie” – utwardzi się na całej powierzchni oraz w najgłębszych warstwach odlewu.

Po dobie możemy przystąpić do szlifowania mydelniczki z gipsu polimerowego w stylu lastryko. Jak to dokładnie zrobić, pokazaliśmy na przykładzie uchwytów meblowych w stylu terrazo/lastryko. Potrzebne będą nam kawałki papieru ściernego o trzech gradacjach: 120, 240 i 600.

Jak zabezpieczyć mydelniczkę z gipsu polimerowego przed wodą?

Jak już wspomnieliśmy, mydelniczka z gipsu polimerowego w stylu lastryko to nie tylko designerski gadżet, ale i przedmiot użytkowy – w tym przypadku mający do czynienia z wodą. Dlatego zanim zaczniemy z niego korzystać, należy zabezpieczyć go przed jej oddziaływaniem. W tym celu użyjemy Glosstone Impregnat, a impregnację należy przeprowadzić między 2. a 6. dniem od odlania mydelniczki – odlew musi być suchy i czysty.

Przed użyciem impregnatu należy wstrząsnąć butelką, aby dobrze go wymieszać. Niewielką ilość preparatu nalewamy do miseczki i pędzelkiem równomiernie nanosimy go na mydelniczkę. Unikajmy nanoszenia zbyt dużej ilości impregnatu, a jego nadmiar zetrzyjmy suchą ściereczkę. W ostępie 15-30 minut od pierwszej impregnacji powtarzamy czynność. W przypadku ciemnych kolorów na impregnowanej powierzchni może pojawić się widoczny biały osad – w takiej sytuacji należy spłukać go pod bieżącą wodą.

Mamy nadzieję, że pomysł na mydelniczkę z gipsu polimerowego w stylu lastryko natchnie Was do przygotowania nie tylko tego użytkowego gadżetu, ale również innych ciekawych dekoracji i przedmiotów użytkowych. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga, profilu na Facebook’u oraz do sklepu online.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl