Tworzenie pojemników na świece: Który gips wybrać do odlewów – gips polimerowy HandiCast (65MPa), gips SnowCast (Lastryko) czy gips A-STONE?
Rozpocznijmy od tego, że wszystkie przeliczone gipsy nadają się do formowania pojemników na świece, jednak ostateczny wybór zależy od pożądanego efektu końcowego. W niniejszym artykule odpowiemy na 2 często zadawane pytania:
- Który gips lepiej sprawdzi się do odlewów na świece?
- Jak zabezpieczyć produkt przed wchłanianiem wosku?
Gips polimerowy HandiCast (65MPa):
Charakterystyka:
Gips Polimerowy HandiCast (65MPa) to gotowa mieszanka gipsowa charakteryzująca się wyjątkową twardością (~65MPa) i dużą wytrzymałością mechaniczną.
- Szybki czas utwardzania (25-40 minut)
- Doskonała precyzja odlewu
- Kolor: jasnoszary
Wybór Gipsu Polimerowego HandiCast (65MPa) jest uzasadniony, gdy chcesz uzyskać pojemnik na świece o jednolitym kolorze. Można go łatwo pokolorować suchym pigmentem na bazie tlenków żelaza. Gips ten jest łatwy w użyciu, nie zawiera szkodliwych substancji. Idealnie nadaje się do odlewania bez konieczności stosowania stołu wibracyjnego.
Gips polimerowy SnowCast (Lastryko):
Charakterystyka:
Gips SnowCast (Lastryko)Lastryko to gotowa mieszanka gipsowa opracowana specjalnie do wykonywania odlewów w technologii Terrazzo-Lastryko lub Marmur. Chociaż można go z powodzeniem stosować do odlewów w jednolitym kolorze, jego prawdziwą zaletą jest możliwość barwienia za pomocą pigmentów w płynie, co otwiera nieograniczone możliwości w zakresie kolorystyki.
- Szybki czas utwardzania (40-60 minut)
- Doskonała płynność
- Gładka powierzchnia odlewu
- Doskonałe odwzorowanie drobnych elementów
- Kolor: śnieżno-biały
Główną różnicą między tymi gipsami są twoje oczekiwania od efektu końcowego, a także kolor gipsu i sposób jego barwienia. Pamiętaj, że podczas barwienia gipsu suchym pigmentem należy go dodać do suchego gipsu i dokładnie wymieszać, natomiast pigmenty w płynie dodajemy do już wymieszanej masy, zachowując proporcje zalecane do konkretnego gipsu.
Gips polimerowy A-STONE:
Charakterystyka:
- innowacyjny produkt, łączący gips wysokowytrzymałościowy z żywicą akrylową.
- ekologiczny
- trudnozapalny
Dużą zaletą gipsu polimerowego A-STONE - jest możliwość uzyskania mocnych elementów o niskiej wadze, wykorzystując technikę laminacji. Barwienie tego gipsu jest bardzo proste, ponieważ nasycony kolor można otrzymać — dodając tylko 2% pigmentu do mieszanki. Dużym atutem jest dostępna paleta kolorów — aż 17 barw, które oczywiście możesz mieszać między sobą — tworząc wyjątkowe kolory i odcienie. Czas rozformowania zależy od wielkości odlewu, jednak zazwyczaj wynosi od 40 minut do 1,5 godziny. Z gipsu polimerowego A-STONE możesz robić wszystkie techniki odlewania, czyli: lastryko/terrazzo, marmur, lub uzyskiwać odlewy w nasyconym jednolitym kolorze.
Powierzchnia odlewu z A-STONE dostosowuje się do powierzchni formy, co oznacza, że jeśli forma ma połysk, to i odlew będzie miał połysk, natomiast forma matowa przekłada się na matowy wygląd odlewu.
Każdy z wymienionych gipsów jednak potrzebuje zabezpieczenie przed wchłanianiem wosku lub wody.
Producent gipsów polimerowych E-CUPSTONE oferuje lakier do takiego zabezpieczenia.
Przed nałożeniem lakieru upewnij się, że wyrób jest suchy. Możesz go wysuszyć przy kaloryferze przez około 12 godzin lub 48 godzin w temperaturze 23°C. Technikę nakładania lakieru znajdziesz w filmiku poniżej.
Lakier przezroczysty półmat do zabezpieczenia powierzchni opakowań na świece z gipsu polimerowego E-CUPSTONE:
- Półmat, przezroczysty lakier
- Odporny na ścieranie
- Doskonała odporność na wchłanianie wody, wosku i zabrudzeń
- Nie schnie przy nakładaniu i prawie nie tworzy smug od pędzli
- Czas schnięcia powłoki: 2 godziny
Pamiętaj, aby zabezpieczyć wnętrze pojemnika przed wchłanianiem wosku, aplikuj 2-3 warstwy lakieru i pozostaw go wyschnąć na 2 godziny po każdej warstwie. Na zewnętrznej stronie wystarczy jedna warstwa lakieru. Nakładaj go tak, aby pędzel przeszedł po powierzchni tylko raz, zwracając uwagę na technikę przedstawioną w filmiku powyżej.
Podsumowując, wszystkie przeliczone gipsy polimerowe nadają się do odlewania pojemników na świece, priorytetowym kryterium wyboru jest oczekiwany efekt końcowy. Gips Polimerowy HandiCast (65MPa) sprawdzi się, jeśli chcesz uzyskać jednolity kolor, podczas gdy Gips SnowCast (Lastryko) najlepiej sprawdzi się w technice Terrazzo-Lastryko lub marmur. Natomiast gips A-STONE nadaje się do każdej z powyżej przeliczonej techniki. Dodatkowo do gipsu A-STONE jest szerszy wybór kolorów do jego barwienia.
Odpowiednio zabezpieczenie wyrobu lakierem, jest kluczowe dla ochrony odlewu przed wchłanianiem wosku, wpływając tym samym na trwałość i estetykę końcowego produktu. Jeśli masz dodatkowe pytania, śmiało zadaj je w komentarzu, a z przyjemnością na nie odpowiemy! :)
Oksana Ilyk
Dzień dobry Czy dobrze zrozumiałem, że pojemnik na świecę należy zabezpieczyć jedynie lakierem?