3 kreatywne pomysły na wykorzystanie gipsu polimerowego w dekoracji wnętrz 0
3 kreatywne pomysły na wykorzystanie gipsu polimerowego w dekoracji wnętrz

Gips polimerowy to wszechstronny materiał, który zdobywa coraz większą popularność w świecie dekoracji wnętrz. Jego lekkość, trwałość i łatwość w obróbce sprawiają, że jest idealnym wyborem dla osób pragnących wprowadzić unikalne i stylowe elementy do swoich domów. Gips polimerowy, choć szerzej znany ze znakomitych właściwości, które wykorzystują pasjonaci DIY, doskonale sprawdza się również w designie. Dzisiaj przedstawimy trzy kreatywne pomysły na wykorzystanie gipsu polimerowego w dekoracji wnętrz, które mogą odmienić Twoją przestrzeń.

Sztukateria i panele ścienne z gipsu polimerowego

Jednym z najbardziej efektownych sposobów na wykorzystanie gipsu polimerowego jest stworzenie dekoracyjnych paneli ściennych i sztukaterii. Te eleganckie elementy mogą dodać charakteru każdemu pomieszczeniu, od salonu po sypialnię. Dzięki gipsowi polimerowemu możesz wykonać różnorodne wzory, od klasycznych rozet i listew, po nowoczesne, geometryczne formy.

Jak wykonać ozdobne panele ścienne lub sztukaterię z gipsu polimerowego?

Do wykonania ozdobnych paneli ściennych bądź sztukaterii potrzebujemy gipsu polimerowego HandiCast (65 MPa), wody i opcjonalnie pigmentów. Potrzebna będzie również forma z silikonu, która posłuży nam do przygotowywania odpowiednich kształtów. Przygotowując taką formę, należy oczywiście uwzględnić wszystkie elementy architektury, jakiej częścią będzie sztukateria lub pojedynczy panel. Odmierzając powierzchnię, należy uwzględnić wysokość, szerokość oraz takie parametry, jak wysokość listew przypodłogowych.

Za pomocą kalkulatora gipsów polimerowych wyliczysz dokładną ilość wody oraz gipsu, jakie będą Ci potrzebne, by wykonać odlew w przygotowanej wcześniej formie. Pamiętaj, że zawsze dodajemy gips do wody – nigdy odwrotnie. Po dodaniu gipsu, dokładnie mieszamy całość tak, by nie powstały grudki. Warto, szczególnie w przypadku większych ilości mieszanki, wykorzystać mieszadło go gipsu polimerowego, dzięki któremu w krótszym czasie uzyskamy idealnie gładką masę, zmniejszając ryzyko napowietrzenia mieszanki. To właśnie przez napowietrzenie gipsu, w wyrobach powstają pęcherzyki, których w sztukaterii czy panelach z gipsu polimerowego absolutnie chcemy uniknąć – dowiedz się, jak uniknąć nieestetycznych dziurek w odlewie gipsowym. Jeśli chcemy uzyskać ciekawy efekt kolorystyczny, do gotowej mieszanki gipsu z wodą dodajemy wybrany barwnik – uwzględniamy to już na etapie obliczeń ilości gipsu i wody.

Czas wiązania wynosi od 40 do 90 minut, do tego czasu nie należy ruszać formy. Aby odlew całkowicie wysechł, należy odczekać nie mniej niż dobę, w trakcie której gips utwardza się w najgłębszych warstwach odlewu. Dopiero po takim czasie zalecana jest dalsza praca z przygotowanym panelem lub sztukaterią.

Taki projekt nie tylko doda elegancji Twojemu wnętrzu, ale także pozwoli na personalizację przestrzeni według własnych upodobań. Modern classic, vintage, styl glamour, pałacowy czy romantyczny to style, w których sztukateria jest niemal obowiązkowym elementem architektury. Zastosowanie paneli ściennych jest jeszcze szersze – z powodzeniem sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, jak i w stylu skandynawskim, japandi, prowansalskim czy boho oraz w klasycznych wnętrzach.

Dekoracyjne ramki i lustra z gipsu polimerowego

Lustra to obowiązkowy element dekoracyjny w każdym domu. Oprócz oczywistych funkcji użytkowych, pełnią one funkcje estetyczne – w zależności od kształtu lustra i zdobienia samej ramy, podkreślają charakter wnętrza. Lustra także znakomicie radzą sobie z optycznym powiększaniem małych wnętrz – właściciele kawalerek i innych niewielkich mieszkań za pomocą luster mogą dużo zyskać, umiejętnie wykorzystując je do tworzenia iluzji szerszego bądź dłuższego przedpokoju, kuchni, łazienki czy pokoju.

Zdjęcia w ramkach to z kolei personalny sposób na wyrażenie siebie i stworzenie domowego ogniska. Zdjęcia z bliskimi, zdjęcia z ciekawych miejsc, jakie odwiedziliśmy czy rodzinne zdjęcia z dorastania naszych dzieci sprawiają dodają ciepła wnętrzom, a nam przywołują na myśl najwspanialsze chwile zawsze, gdy na nie spojrzymy. Wykonując ramy luster czy ramki na zdjęcia z gipsu polimerowego, zyskujemy kolejny atut – elementy wystroju naszego domu będą jedyne w swoim rodzaju i dokładnie takie, jakie my chcemy, a nie producent.

Jak wykonać ramki i lustra z gipsu polimerowego? W analogiczny sposób, jak wykonuje się inne odlewy, w tym wcześniej wspomniane panele i sztukaterię. Najpierw należy zaopatrzyć się lub samodzielnie wykonać silikonowe formy, następnie przygotować mieszankę gipsu z wodą, opcjonalnie dodając do niej barwniki. Po zalaniu formy, należy odczekać nie mniej niż jedną dobę, zanim wykorzystamy odlew do oprawienia lustra lub zdjęć. Duże ramy wykonujemy z tego samego gipsu, co panele i sztukaterię, mniejsze ramki możemy wykonać również z gipsu polimerowego A-STONE. Dla jeszcze ciekawszego efektu, oprócz barwników, można zastosować ozdobne wypełniacze – np. ziarenka kawy, proszki metalu czy skał. Pamiętać należy, by każdy taki ozdobny wypełniacz był suchy w chwili dodawania go do mieszaniny.

Designerskie misy z gipsu polimerowego

Wnętrza naszych domów to przestrzenie, które pragniemy uczynić nie tylko funkcjonalnymi, ale i estetycznymi. Misy ozdobne doskonale wpisują się w oba te cele, łącząc w sobie praktyczność z designerskim urokiem. Ich zastosowanie w domu jest niezwykle wszechstronne – mogą służyć do przechowywania kluczy w przedpokoju, drobnych monet, owoców i warzyw w kuchni czy drobnych kosmetyków w łazience. To, jak wykorzystamy ten designerski dodatek, zależy wyłącznie od nas.

W zależności od materiału, z jakiego są wykonane, oraz stylu, mogą nadawać pomieszczeniom różnorodne charaktery - od nowoczesnych, minimalistycznych, po klasyczne i rustykalne. Szczególnie interesujące są miski wykonane własnoręcznie. Oczywiście my namawiamy do wykonania takich mis z gipsu polimerowego – dzięki możliwościom, jakie zapewnia nam ten materiał oraz dodatkom, jakie możemy zastosować podczas wyrobu, misy z gipsu polimerowego z całą pewnością będą unikalnym dodatkiem do domu, który jednocześnie będzie pełnić funkcje użytkowe.

Jak wykonać misę z gipsu polimerowego? Oczywiście w podobny sposób, jak wcześniej omówione elementy designu. W pierwszej kolejności musimy przygotować silikonową formę – wykonać ją samodzielnie lub zakupić przed przystąpieniem do odlewu. Do wykonania misy wykorzystać możemy dowolny gips – jeśli zależy nam na efekcie lastryko, gips polimerowy SnowCast (Lastryko) będzie najlepszym wyborem. W zależności od rodzaju zdobienia, potrzebować będziesz odpowiednich barwników bądź dodatkowych wypełniaczy, które pozwolą Ci stworzyć unikalne barwienie i wzór.

W tym miejscu podpowiadamy również, że w zależności od powierzchni firmy silikonowej, powierzchnia misy z gipsu polimerowego będzie gładka lub matowa. Możesz także użyć dodatków, które zmienią nieco właściwości i wygląd misy z gipsu polimerowego:

  • lakier do gipsu polimerowego – efekt półmatu idzie w parze ze wzmocnieniem powierzchni, zwiększając jej odporność na szorowanie czy wchłanianie wody i wosku; jeśli jednak przygotowujesz misę, którą postawisz w łazience lub w kuchni, wykorzystaj jeden z impregnatów
  • Glosstone Impregnat – powoduje wybłyszczanie; niewidoczna warstwa impregnatu tworzy powierzchnię hydrofobową, chroniąc misę przed oddziaływaniem wody
  • Impregnat do gipsu polimerowego E-CUPSTONE – nie powoduje wybłyszczania; tworzy niewidzialną warstwę ochronną, chroniącą przed wodą czy działaniem promieni UV (chroniąc przed blaknięciem)

 

Gips polimerowy to materiał, który posłużyć nam może do wykorzystania wielu ciekawych dekoracji, a także przedmiotów użytkowych. Dzięki właściwościom naszych gipsów, przedmioty te będą trwałe, a po oddaniu ich zabiegowi impregnacji, zyskają właściwości wodoodporne. Zachęcamy do testowania barwników i różnorodnych dodatków, dzięki którym osiągnięty efekt zachwyci Was, domowników oraz Waszych gości.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl