Wkraczamy w sezon ślubów i wesel, a jednym ze zwyczajów, który praktykuje wiele Młodych Par, jest wręczanie drobnych podarunków w ramach prezentów dla gości weselnych. Taki skromny upominek ma być jednocześnie podziękowaniem za przybycie na ceremonię i przyjęcie weselne oraz symboliczną pamiątką tego wydarzenia. Wiele Par decyduje się na prezent DIY – częściowo lub całkowicie przygotowany we własnym zakresie drobiazg, w które zostało włożone serce, cieszy nas przecież najbardziej. Próbka smakowej herbaty w małym słoiczku, domowa nalewka z własnych zbiorów czy odrobina miodu z lokalnej pasieki to niektóre z propozycji. Powodzeniem cieszą się również świeczki, które oczywiście również można wykonać we własnym zakresie. My natomiast polecamy połączyć dwa ciekawe pomysły – świeczki i świeczniki DIY. Najlepiej niewielkie, w formie tealightów świeczki spłoną, a świecznik zostanie w domu naszych bliskich na długie lata. Jak je wykonać we własnym zakresie?
Wiecie, co jest najfajniejsze w odlewach z gipsu? To, że dzięki zdobieniom, każdy odlew może być inny. I chociaż do ich wykonywania używamy tej samej formy, dzięki czemu kształt ich będzie taki sam, to kolorystyka czy inne formy dekoracji takich odlewów sprawiają, że możemy wykonywać różne ich warianty.
Tak samo jest w przypadku świeczników tealight z gipsu polimerowego. W zależności od naszych upodobań, być może stylistyki wesela, ale i liczby gości, możemy przygotować świeczniki z gipsu polimerowego w kilku wersjach:
Do wykonania świecznika tealight z gipsu polimerowego możemy użyć dwuskładnikowego gipsu polimerowego A-STONE lub gipsu polimerowego SnowCast (Lastryko). W pierwszym przypadku gips wysokowytrzymałościowy wzbogacony jest o żywicę akrylową, co w połączeniu daje bardzo odporną mieszankę, a w konsekwencji odlewy. Należy pamiętać, że czas życia produktu to maksymalnie 15 minut, dlatego wykonując większą ilość odlewów, należy albo przygotowywać masę odlewniczą w kilku partiach, albo stosować opóźniacz do gipsu polimerowego. Świeczniki tealight z gipsu polimerowego możemy wykonać również z zastosowaniem gipsu polimerowego SnowCast do techniki lastryko. W tym przypadku możemy pokusić się o zastosowanie form z unikalnymi kształtami, np. z wyżłobieniami, rowkami lub innymi zdobieniami. Ten rodzaj gipsu doskonale radzi sobie z odkształtowaniem drobnych szczegółów.
Do przygotowania masy potrzebujemy gipsu, wody, wagi, pojemnika i szpatułki do mieszania – ponadto warto wykonywać odlewy w rękawiczkach na zabezpieczonych folią malarską czy kartonami równym podłożu. Wykonując zdobienia, używamy dedykowanych barwników. Możemy również sięgnąć po wspomniane wcześniej dodatki – np. kawę. Ważne, by produkt taki był suchy.
O tym, jak obliczyć potrzebną do odlewu ilość gipsu polimerowego, wspominaliśmy dokładnie – przypomnijmy jednak, że najpierw tarujemy formę na wadze, a następnie wypełniamy ją wodą. Waga wody będzie potrzebnym wskaźnikiem, który wpisujemy do kalkulatora. Wybierając gips, który będziemy wykorzystywać, otrzymamy dokładne proporcje, jakie należy zastosować, przygotowując masę odlewniczą.
Odmierzając potrzebną ilość wody, dodając do niej proszku (zawsze w tej kolejności!) i dokładnie mieszając, uzyskamy masę, do której możemy dodać barwnik lub inne element dekoracyjny. Pamiętajmy, by masę szpatułką mieszać dokładnie i powoli, unikając napowietrzania – na koniec warto opukać pojemnik z masą ze wszystkich stron, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Masę można też przygotować używając mieszadła do gipsu polimerowego, który dzięki wiertarce bądź wkrętarce, zostanie wprawiony w taki ruch, który minimalizuje ryzyko powstawania pęcherzyków powietrza. Do masy możemy dodać barwnik do gipsu A-STONE, jeden z pigmentów suchych do gipsów HandiCast i SnowCast lub uniwersalny neonowy pigment do gipsu polimerowego.
Gotową masę rozlewamy do form, czekamy 90 lub 40 minut (odpowiednio przy zastosowaniu dwu- lub jednoskładnikowego produktu) do wyschnięcia, wyjmujemy z form i odstawiamy na dobę. Po tym czasie za pomocą papieru ścierne o gradacji 120, 240 i 600 na koniec wyrównujemy powierzchnię świeczników. Po upływie kilku dni należy zabezpieczyć je impregnatem Glosstone Impregnat, według wskazówek na opakowaniu – preparat nanosimy pędzelkiem, wycierając jego nadmiar suchą ściereczkę i czynność powtarzamy po 15-30 minutach. Dzięki temu świeczniki tealight z gipsu polimerowego zabezpieczymy przed działaniem wody, wosku sojowego.
Tak przygotowane świeczniki tea light z gipsu polimerowego będą wspaniałym prezentem dla gości weselnych, do którego możemy dołączyć kupne świeczki lub również takie, które przygotujemy we własnym zakresie. Potrzebne będą foremki do tealightów, miska do kąpieli wodnej, garnek z grubym dnem, wosk, knot, nożyczki, szpatułka oraz opcjonalnie suszarka do włosów. Warto także zabezpieczył stół czy blat folią malarską lub kartonem.
Kupiony lub odzyskany z niedopalonych świec wosk należy włożyć do miski, którą kładziemy na garnku – nagrzewająca się woda w garnku zacznie parować, rozpuszczając wosk. Do płynnego już wosku możemy dodać olejek aromatyczny, barwnik lub przyprawę (np. cynamon). W centrum foremki umieszczamy sznurka lub kupnego knota i powoli zalewamy foremkę tealighta woskiem. Róbmy to ostrożnie, żeby się nie poparzyć. Szpatułką wyrównujemy wosk i odstawiamy świeczkę tealight do wystygnięcia – będzie to trwało około 12 godzin, możemy więc nieco przyspieszyć proces, używając suszarki z zimnym nawiewem.
Taki prezent dla gości weselnych będzie nie tylko praktyczny, ale i sentymentalny – świecznik tealight z gipsu polimerowego zostanie, gdy świeczka już się wypali i z całą pewnością będzie oryginalną dekorację domu naszych bliskich. Po więcej inspiracji zapraszamy na naszego bloga, a po wysokiej jakości produkty do naszego sklepu online.
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.