Chociaż do Świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze dużo czasu, przygotowania do nich powoli się zaczynają. I chociaż niektórych może to dziwić, koniec października i listopad to najlepszy czas, by zacząć niektóre z przygotowań – dobrze wiedzą o tym osoby pracujące w marketingu i e-commerce, ale dobrze wiedzą o tym również nauczyciele i rodzice zaangażowani w organizację szkolnych eventów. Jednym z nich jest charytatywny kiermasz mikołajkowy w szkole, podczas którego dzieci sprzedają różne przedmioty, a uzbierane pieniądze przekazują na szczytny cel. Okres Bożego Narodzenia obfituje w liczne akcje charytatywne – to wspaniały czas, by świąteczna atmosfera udzieliła się nam wszystkim w najlepszy możliwy sposób, a dzieci uczyły się czynić dobro, jednocześnie dobrze się przy tym bawiąc. W zależności od ustaleń, na szkolny kiermasz mikołajkowy można przygotować różne fanty – podpowiadamy, co będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem i pozwoli zebrać Waszym pociechom pokaźne wsparcie.
Samodzielnie przygotowane smakołyki to pierwszy pomysł na fanty, które można sprzedawać na szkolnym kiermaszu mikołajkowym. Najlepszym rozwiązaniem będzie upieczenie różnego rodzaju ciasteczek i babeczek, również w wersji świątecznej:
Skoro szkolny kiermasz charytatywny robiony jest na Mikołajki, warto to wykorzystać i w ramach fantów przygotować stroiki i świąteczne ozdoby, których zakup będzie cieszył kupujących przez najbliższy miesiąc. Mogą to być:
My oczywiście zachęcamy do wykonania świecy od początku do końca samodzielnie, czyli z gipsu. Potrzebna będzie forma silikonowa – w tym przypadku z powodzeniem można wykorzystać gotową formę-kubek. Można też samodzielnie przygotować formę w świątecznym kształcie – bombki, choinki, prezentu, pamiętając, że musi to być kształt pozwalający na stabilne postawienie świecy (przeczytajcie Jak zrobić firmę silikonową do odlewów?). Przygotujcie również gips, mieszadło, barwniki (lub farby, jeśli planujesz pomalować gotowy odlew), lakier przezroczysty do gipsu polimerowego, miskę do przygotowania masy odlewniczej oraz folię malarską, karton lub inne zabezpieczenie na stół.
Mając już gotową formę, przygotujcie masę – kalkulator gipsów polimerowych pozwoli Wam obliczyć odpowiednie proporcje gipsu, wody i barwników. Pamiętajcie, by zawsze wsypywać gips do wody, a nie odwrotnie. Wsypując proszek, dokładnie mieszajcie całość, dbając by nie powstawały grudki. Następnie dodajemy barwnik i tak przygotowaną masę wlewamy do formy, dbając, by dokładnie wypełniła każdy jej fragment. Na koniec warto potrząsnąć formą, by pozbyć się pęcherzyków powietrza (przeczytajcie Jak uniknąć nieestetycznych dziurek w odlewie gipsowym?). Tak przygotowany odlew odstawiamy na 24 godziny, a następnie – po wyciągnięciu pojemnika na świecę – lakierujemy go, by zabezpieczyć całość przed wyciekaniem wosku (przeczytajcie Pojemniki na świece z gipsu polimerowego – jak zapobiec przeciekaniu wosku?).
Po kolejnych 24 godzinach możecie przystąpić do ostatniego etapu wykonania świecy. Zacznijcie od przyklejenia knota do dna pojemnika. Następnie, gdy klej zastygnie, przygotujcie kąpiel wodną dla wosku, oczywiście po odmierzeniu potrzebnej ilości (dwukrotna ilość płatków na jeden pojemnik). Wosk musi osiągnąć temperaturę co najmniej 65oC. Następnie olejek eteryczny musisz dokładnie wymieszać z rozpuszczonym woskiem – na 100 g wosku potrzebować będziesz 6 g olejku – lub 3 g dwóch, bądź 2 g trzech różnych olejków zapachowych. Takim zapachowym już woskiem należy zalać świecę, trzymając szczypczykami (np. patyczkami do sushi) knot, a po zalaniu świecy połóżcie pałeczki na krawędzi świecy, by dalej trzymały knot. Wosk sojowy powinien zastygać około 48 godzin w temperaturze pokojowej.
Sami widzicie, że do przygotowania świec na szkolny kiermasz mikołajkowy musicie przystąpić znacznie wcześniej – tydzień to optymalny czas, by ze wszystkim zdążyć i bez stresu wykonać fanty DIY na kiermasz w szkole. Powodzenia!
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.